Socializācija ir harmoniska un laimīga suņa atslēga. Īpaši svarīga ir agrīna socializācija, tas ir, kucēna iepazīstināšana ar ārpasauli pirmajos dzīves mēnešos. Šajā periodā suns attīsta pamatidejas par cilvēkiem, citiem dzīvniekiem, skaņām, priekšmetiem un situācijām. Taču socializācija ir svarīga ne tikai kucēna vecumā – tai jāturpinās visu suņa mūžu.
Kāpēc tas ir svarīgi?
1. Stabilas psihes veidošanās
Socializēts suns var labāk izturēt stresu un nekrist panikā no skaļiem trokšņiem, svešiniekiem vai ceļojuma pie veterinārārsta. Viņa zina, ko sagaidīt no pasaules – un viņa no tā nebaidās.
2. Uzvedības problēmu novēršana
Bailes, agresija, pārmērīga trauksme ir bieži sastopamas nepietiekamas socializācijas sekas. Regulāra saskarsme ar jaunām situācijām samazina šādu izpausmju risku.
3. Uzlabota komunikācija ar citiem suņiem un cilvēkiem
Suņi, kas bieži tiek socializēti ar citiem, labāk lasa norādes un uzvedas. Tas padara pastaigas drošākas un patīkamākas visiem iesaistītajiem.
4. Saiknes stiprināšana ar īpašnieku
Kopīgi braucieni, nodarbības, pastaigas jaunās vietās palīdz nodibināt uzticību un kontaktu starp suni un cilvēku. Tas ieliek stabilu pamatu veiksmīgai mācībām un laimīgai kopdzīvei.
5. Elastība un pielāgošanās spēja
Dzīve ir neparedzama. Socializēts suns vieglāk pielāgojas jauniem apstākļiem, neatkarīgi no tā, vai tā ir pārvietošanās, bērna ierašanās vai pat īslaicīga uzturēšanās kopā ar citiem cilvēkiem.
Kā socializēt suni?
Sāc ar mazumiņu – iepazīstini viņu ar dažādām skaņām, virsmām, cilvēkiem, dzīvniekiem. Galvenais ir veltīt laiku un pārliecināties, ka pieredze ir pozitīva. Svarīgi ir ne tikai parādīt, bet arī atbalstīt: iedrošināt, uzslavēt, likt saprast, ka viss ir kārtībā.